Podróż rodem z filmu. Jak przygotować się do długiej podróży klasycznym Mercedesem-Benz?

1. Przegląd to podstawa

Klasyczne auta potrzebują szczególnej opieki. Przed długą trasą radzimy zlecić dokładny przegląd samochodu. Do tego celu polecamy nasz serwis Legends Duda-Cars w Golęczewie. Specjalizujemy się w renowacji retro modeli i youngtimerów Mercedes-Benz oraz utrzymaniu ich w nienagannej kondycji. Nasi specjaliści sprawdzą, czy Twój samochód jest zdatny do długiej podróży oraz wykonają ewentualne naprawy. Posiadając klasyczny model Mercedes-Benz, przegląd jest szczególnie istotny. W przypadku ewentualnej awarii na trasie jest niewielka szansa na znalezienie miejsca, które szybko wykona naprawę. Lepiej jest zapobiegać, niż leczyć!

 

Przed podróżą umów się do naszego serwisu, gdzie specjaliści, wykorzystując nowoczesne zaplecze techniczne:

 

 • ocenią stan samochodu – m.in. sprawdzą silnik, układ hamulcowy i chłodniczy, skrzynię biegów czy instalację elektryczną,
 • w razie potrzeby wymienią olej oraz filtry powietrza – nowy olej pozwoli zachować lepszą kondycję silnika oraz zmniejszy ryzyko wystąpienia awarii,
 • dokonają dokładnych oględzin opon – sprawdzą ich ciśnienie i stan bieżnika, a jeśli opony okażą się zużyte, niezwłocznie zostaną wymienione,
 • uzupełnią brakujące płyny – m.in. hamulcowy, chłodzący i do spryskiwaczy,
 • wykonają bieżące naprawy samochodu – wykorzystując bogatą bazę oryginalnych części zamiennych i akcesoriów. W razie potrzeby produkujemy również elementy już niedostępne na rynku.

 

r107-2-29-min.jpg?nc=10

 

2. Sprawdź trasę z wyprzedzeniem

Sprawdź dostępne trasy i wybierz tę, która będzie najlepsza dla Ciebie i Twojego samochodu. Przy analizowaniu drogi zwróć uwagę, gdzie i jak często pojawiają się miejsca postojowe, bramki na autostradach oraz stacje benzynowe, a także czy występują ewentualne roboty drogowe bądź inne utrudnienia. Dodatkowo możesz skorzystać z dedykowanych portali lub aplikacji, aby zorientować się, w jakim stanie jest nawierzchnia. W miarę możliwości wybieraj drogi o jak najlepszej kondycji, aby nie narażać samochodu na uszkodzenia. Polecamy również zasięgnąć opinii innych kierowców w internecie, którzy mogą mieć aktualną wiedzę na temat dojazdu do obranego przez Ciebie celu.

 

2. Zadbaj o wypoczynek

Za kierownicę wsiadaj wypoczęty. Zadbaj o odpowiednią ilość snu przed trasą i zaplanuj wcześniej regularne postoje. Według statystyk zaśnięcie za kierownicą jest przyczyną 1-4% wypadków, jednak w rzeczywistości liczba ta może sięgać nawet do 20%. Objawy zmęczenia podczas jazdy są podobne do tych po spożyciu alkoholu. Należą do nich m.in.:

 

 • widzenie tunelowe,
 • dłuższy czas reakcji,
 • osłabiona umiejętność analizy sytuacji,
 • gorsza pamięć.

 

Nie czekaj, aż Twoja głowa zacznie opadać. Jeśli postoje to za mało, zaopatrz się dodatkowo w kawę bądź napój energetyczny, który Cię pobudzi.

 

stardrive_duda-cars_1920px_-8381-min.jpg?nc=10

 

4. Bądź przygotowany na każdą sytuację

Oczywiście nie wszystko da się przewidzieć, ale przed wyjazdem odpowiedz sobie na poniższe pytania i podejmij zgodnie z nimi stosowne działania:

 • Jaka jest prognozowana pogoda w miejscu, do którego jedziesz? Czy możesz spodziewać się burzy bądź gradu? Jeśli tak, zadbaj o znalezienie zadaszonego miejsca, gdzie schowasz samochód. Sprawdź również, jakich warunków atmosferycznych możesz spodziewać się na trasie i w razie potrzeby zjedź na najbliższe miejsce postojowe. Jeśli nie będzie tam żadnego zadaszenia, skorzystaj z pokrowca przeciwgradowego,
 • Jak wygląda poziom bezpieczeństwa w wybranym przez Ciebie kraju? Jeśli często dochodzi tam do włamań, pamiętaj o zachowaniu dodatkowych środków ostrożności. Nie zostawiaj na wierzchu portfela, telefonu ani innych drogich przedmiotów. Zasięgnij opinii, gdzie możesz zaparkować samochód, aby był bezpieczny i sprawdź ubezpieczenie auta,
 • Czy masz przygotowany „zestaw awaryjny”? Trójkąt ostrzegawczy i gaśnica to w Polsce obowiązek, ale polecamy zabrać ze sobą również kable rozruchowe, apteczkę pierwszej pomocy, podstawowe narzędzia oraz wspomniany wcześniej pokrowiec przeciwgradowy. Nie zapomnij również o wymaganych dokumentach oraz powerbanku do telefonu.

 

5. Zadbaj o swój komfort

Pozornie mało istotny, a w praktyce niezwykle ważny punkt. Jeśli planujesz spędzić w samochodzie wiele godzin, zadbaj o jazdę w przyjemnej atmosferze. Wyczyść samochód i wyrzuć z niego ewentualne śmieci. Dopilnuj, aby bagaże nie ograniczały Ci widoczności. Pamiętaj o ich odpowiednim zabezpieczeniu, żeby uniknąć niepotrzebnego chaosu przy gwałtownym hamowaniu. Jeśli podróżujesz z dziećmi, pozwól im wziąć przekąski, napoje i zabawki do samochodu. Dzięki temu trasa minie im szybko i przyjemnie.

 

Życzymy szerokiej drogi i niezapomnianych wspomnień z podróży wyjątkowym samochodem!

Powrót do listy artykułów

Polecane wpisy: