Dwie litery: SL - to znany na całym świecie znak rozpoznawczy i wyróżnik wyjątkowej linii samochodów sportowych Mercedes-Benz: „superlekki” jest z nami już od 70 lat.

Premiera 190 SL W121 miała miejsce w 1954 roku wraz z Mercedesem 300 SL zwanym Gullwingiem, podczas Międzynarodowego Salonu Sportów Motorowych w Nowym Jorku. 190 SL oprócz dzielenia reflektorów ze słynnym supersportowym bratem, miał podobną stylistykę. 190 SL opracowany na podstawie trzybryłowego Mercedesa serii W120 od razu pomyślany był jako roadster. Otrzymał nadwozie zaprojektowane przez Karla Wilferta i Waltera Häckera, którzy wzorowali się na 300 SL. 190 SL doskonale uzupełnia portfolio Mercedesa. Dwumiejscowy kabriolet ze składanym miękkim dachem oraz hardtopem, jest również pomyślany jako wygodny pojazd turystyczny. Połączenie sportowego charakteru i komfortu stało się nieodłączną częścią stałego zestawu cech dla wszystkich kolejnych modeli SL.

 

Oficjalny importer Mercedes-Benz w USA, Maximilian E. Hoffman, był człowiekiem, który przekonał kierownictwo wyższego szczebla w Stuttgarcie do zbudowania seryjnego samochodu sportowego wzorowanego na 300 SL. Milionerzy, aktorzy, artyści - to właśnie oni z dumą pojawiali się w swoich 190 SL podnosząc jego rangę w oczach opinii publicznej i potencjalnych nabywców.

 

Latem 1955 roku w zakładzie w Sindelfingen rozpoczęto produkcję sportowego samochodu 190 SL z czterocylindrowym silnikiem. Zaprojektowany jako sportowy, elegancki dwumiejscowy samochód turystyczny, oznaczony wewnętrznie jako W121 szybko zyskał dużą popularność, zwłaszcza wśród pań, które zauroczył stylem. Początkowo dostępny był tylko roadster z miękkim dachem (cena w 1955 r.: 16.500 DM). Jesienią dołączyło do niego coupe ze zdejmowanym hardtopem. Do czasu zakończenia produkcji w lutym 1963 roku zbudowano 25 881 sztuk, z których większość wysłano do USA. 190 SL zapoczątkował powojenną tradycję roadsterów Mercedes-Benz.

 

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o Mercedes-Benz SL, zapraszamy do obejrzenia materiału poświęconego prekursorowi linii SL - 190. Film ten jednocześnie stanowi zaproszenie do cyklu materiałów, w których przedstawiać będziemy kolejne wcielenia i generacje klasy SL Mercedes-Benz.

Powrót do listy artykułów

Polecane wpisy: